Pig Tits and Parsley Sauce

Slash your grocery bill by living sustainably

Week Three $35 a Week Grocery Budget

Posted on Dec 10, 2011 | 2 comments

We are doing OK so far, but I predict this may get tougher as the weeks go by and the supplies get used up… here’s what we got in week 1/2 spent just under $70. ┬áThen week 3 where loopaper and batteries gobbled up a huge chunk of the funds, but we stuck to the$35 limit…. don’t forget I get free milk and meat from the farm… so that is a big help.

This is just under $70 worth for groceries mostly from New World.

Ten bucks worth of loo paper put the pressure on week 3 (and I bought some batteries which didn’t help).

So we only had $20 left for food and this is what we got….

 

2 Comments

  1. I can help you even more with ideas for less spending. I barter alot. I clean house for a friend and she barters me bread, flour, eggs, margarine,ham etc as I need it. We decided on an hourly rate and because she is a wholesaler I can get these goods at cost as a swap.
    Toilet paper flies out the door here so I decided that old nappies would be cut into wipes and used by the girls for no1’s and then soaked in a bucket of oxy presoaker of baking soda and sodium percarbanate. Sorry if this sounds yucky but budgets must. We were going through 24 rolls in 2 weeks before.
    We have a vege garden, fruit trees and now and again we get farm meat but usually the butcher. We spend $220 a fortnight approx for 4 adults.

  2. Im going on a $35 food budget this week. It seems exciting for me because i eat alot but now my food intake has to be now closely monitored and steps now must be heavily calculeted i love the thrill of the circumstance $35 budget creates plus you start becoming creative. Its kinder like living in the bush (forest) as a hunter. You eat what you catch or is that fishing any i think ill put 5 dollars away from my $35 for toilet paper thats $10 a fortnight for toilet paper 20 rolls a week divid that into 7 thats atleast two rolls a day which is great. So now im down to $30 for food. Well this week i think i might spend $10 on x2 bread which is $4-$5.50 split those two loaves into 7 you’ll get 1/3 of loaf a day thats two toast for breakfast sandwich for lunch and 2 peices of bread for tea and a $4.50 milk for cupper tea only limit of five cupper teas a day $20 left now because im lazy which is a privlage i love to exercise im just going to buy $10 worth of canned spaggetti which is $2 each giving me five cans and the last $10 buy tea bags. Apart from the basic milk bread and teabags you could switch the spagetti up with something else. Thats my best (THE WAY OF THE PEACEFUL WARRIOR).

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *